top of page
  • Zdjęcie autorapekalowka_widokowe_zacisze

Deszczowe wędrówki - łatwe trasy na niepogodę

Zaktualizowano: 14 cze 2021

Pada, pochmurno... Co robić? Zostać w Pękalówce przy kominku? Wspaniały pomysł!

Jeśli natomiast czujesz, że wędrówki w pochmurnej aurze mają swój niepowtarzalny urok, kochasz zapach mokrego lasu, albo po prostu masz ochotę trochę się poruszać, zanim ulokujesz się w fotelu z ulubioną książką - poznaj propozycje Pękalówki na niepogodne spacery. Proponowane trasy biegną w lesie, gdzie deszcz aż tak nie dokucza, i nie są to szlaki z założenia widokowe, więc nic nie tracisz przez pochmurne niebo.


UWAGA: jeśli jest silny wiatr, lub prognozowane są burze, wybierz jednak relaks przy kominku lub inne, niespacerowe zajęcia.


Po kliknięciu na dany link, przeniesiesz się na szczegółowy opis trasy w portalu Traseo. Każdy opis zawiera szczegółową mapę, dane trasy (km, suma podejść itd.), zdjęcia oraz opis, zawierający takie informacje, jak odpowiedniość dla dzieci, piesków, czy polecane miejsce na parking. Jeśli korzystacie ze sportowego zegarka, możecie pobrać też GPX każdej trasy.


Którego spaceru byś nie wybrał, załóż przeciwdeszczowe ubrania, buty z protektorem, spakuj do plecaka termos z ciepłą herbatą i przygotuj się na to, że po powrocie buciory będą mocno ubłocone (ale szczęśliwe!) :)


Udanych wędrówek i tony satysfakcji!

1. Pękalówka - Rówień Waksmundzka - Pekalówka - długi (lub niedługi - możesz zawrócić kiedy chcesz), leśny spacer wzdłuż strumieni.2. Pękalówka - Polana Kopieniec - Pękalówka - 2 h spacer do malowniczej leśnej polany z bacówkami. W pogodny dzień - wejdź na Kopieniec Wielki, by podziwiać widoki.3. Pękalówka - Faktorów Bór - Pękalówka - ok. 1,5 h spacer po łąkach i lesie Faktorów Bór, będącym eksklawą TPN w bezpośrednim sąsiedztwie Pękalówki. Dużo możliwości skracania/wydłużania trasy.4. Droga pod Reglami - ok. 2,5 h spacer wzdłuż TPN i Zakopanego. Dużo możliwości skracania/wydłużania trasy.


5. 5 Dolin - do wyboru (tu wyjątkowo linki do Google Maps): Białego, ku Dziurze, Strążyska*, za Bramką, Małej Łąki* - od Drogi pod Reglami odbija wiele dolin. Na szczególną uwagę zasługują: Dolina Strążyska, kończąca się u stóp Giewontu, oraz Dolina Małej Łąki, której ów. Mała Łąka to rajska, leśna polana u stóp Czerwonych Wierchów (piękny widok w słoneczny dzień i możliwość ruszenia w wyższe partie Tatr).
6. Dolina Kościeliska - ok. 2,5 h spacer do schroniska Ornak. Po drodze możliwe odbicie do jaskiń (np. Jaskinia Mroźna), wąwozów (np. Wąwóz Kraków), Stawu Smreczyńskiego i innych szlaków TPN, prowadzących w wyższe partie Tatr.7. Jaszczurówka - Polana Olczyska - Nosal - Jaszczurówka - ok. 3 h spacer po lesie, polanach i... stoku narciarskim.To co? W drogę, czy pod kominek?

Tak czy owak, Goście Pękalówki w czasie deszczu się nie nudzą :)


J. i M.


119 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page