top of page
  • Zdjęcie autorapekalowka_widokowe_zacisze

Ulubione szlaki gospodarzy Pękalówki - całodniowe, widokowe trasy trekkingowe

Tatry są cudowne na każdym swoim odcinku. Jednak każdy ma swoje ulubione szlaki, które przeszedł już niezliczoną ilość razy i nadal się nimi nie znudził. My też takie mamy i chcemy się nimi z Wami podzielić. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do czegoś nowego!


Po kliknięciu w nazwę całej trasy przeniesiecie się do interaktywnej mapy szlaku w portalu Mapa Turystyczna. Zobaczycie tam kilometraż, profil trasy, kolory szlaków i inne niezbędne informacje. Szlak będziecie również mogli pobrać na zegarek sportowy w formie pliku GPX.Parę uwag na początek:


1) Wybór szlaków jest subiektywny :) Nie wszędzie w Tatrach byliśmy, wiele jeszcze przed nami.


2) Trudność prezentowanych tras: średnie i trudne


Opisane szlaki nie są bardzo trudne technicznie (nawet jeśli po drodze występują łańcuchy, to są dość przyjazne do pokonania), jednak wszystkie są wielogodzinne. Oznacza to, że wymagają:

- ogólnie dobrej kondycji fizycznej,

- odpowiedzialnie spakowanego plecaka (jak spakować plecak na wyprawę w góry? Pisaliśmy o tym tutaj.)

- umiejętności przezornego planowania wyjścia w góry (jak zaplanować wycieczkę w góry? Pisaliśmy o tym tutaj.)


3) Najlepsza pora roku na przejście opisanych tras: lato i wczesna jesień


Chodzi o brak śniegu na trasie, aby nie były potrzebne dodatkowy sprzęt (typu czekan, raki itd.) oraz zimowe trekkingowe doświadczenie. Latem sprzyja też długość dnia - mniej stresu o powrót po zmroku.


4) Proponowane trasy są obłędnie widokowe, wybierzcie zatem słoneczny dzień, najlepiej latem lub jesienią.


5) Wszystkie trasy są bardzo eksponowane i wiodą po odkrytych graniach - jeśli na dany dzień prognozowane są burze, nie wychodźcie w góry, a już na pewno nie w wysokie!


ULUBIONE LETNIE SZLAKI GOSPODARZY PĘKALÓWKIDŁUGOŚĆ w wariancie ze startem i metą w Palenicy Białczańskiej: 10:23 h, 27.8 km

DŁUGOŚĆ w wariancie ze startem i metą w Schronisku przy Morskim Oku: 6:11 h, 12.4 km


Jeśli macie możliwość pominięcia odcinka Palenica - Schronisko przy Morkim Oku, bez wahania zdecydujcie się na to. To 18 km mniej w nogach i 4 zaoszczędzone godziny.


Zaplanujcie pobudkę maksymalnie wcześnie rano, by mieć na tę trasę cały dzień. Nawet jeśli samo przejście zajmuje ok. 10 h, to doliczcie sobie czas na gapienie się na widoki, robienie zdjęć i jedzenie w schroniskach/po drodze.


UWAGA: na Szpiglasowej Przełęczy są do pokonania łańcuchy. Nie są ani trudne, ani nie budzą grozy (są bardziej ubezpieczającym dodatkiem do niedługiego fragmentu szlaku, niż koniecznością), natomiast jeśli ktoś nie czuje się na siłach zmierzyć z nimi, to lepiej nie wybierać się w tę trasę, bo nie ma alternatywy na ten fragment szlaku. Można zawrócić z Przełęczy do Schroniska w Morskim Oku.


UWAGA 2: na kolejny dzień zaplanujcie leżenie do góry brzuchem :)
DŁUGOŚĆ w wariancie z wejściem pieszym na Kasprowy Wierch: 7:54 h, 16.9 km, ok. 1300 m suma podejść

DŁUGOŚĆ w wariancie z wjechaniem kolejką na Kasprowy Wierch: 5:10 h, 10.5 km, ok. 300 m suma podejść


Wjeżdżając kolejką na Kasprowy Wierch zaoszczędzicie ok. 3 h i 1000 m podejścia. To bardzo intensywny i najbardziej męczący fragment całej pętli (choć im bliżej szczytu, tym widoki starają się odpłacić zmęczenie :). Przemyślcie dobrze czy kondycyjnie dacie radę wejść na Kasprowy o własnych siłach i potem kontynuować wyprawę. Wjazd kolejką jest dobrym rozwiązaniem, by ten początkowy wycisk pominąć.


UWAGA: pamiętajcie by kupić bilety na Kasprowy online, parę dni wcześniej. Inaczej utkniecie w wielogodzinnej kolejce do kasy w Kuźnicach - szkoda dnia.DŁUGOŚĆ w wariancie z zejściem pieszym z Kasprowego Wierchu przez Myślenickie Turnie: 8:24 h, 17 km

DŁUGOŚĆ w wariancie ze zjechaniem kolejką z Kasprowego Wierchu: 6:30 h, 10.6 km


Trasa ta jest odwróceniem trasy nr 2 z modyfikacją poniżej Przełęczy Kondrackiej. Tutaj proponujemy zamiast wejścia od Kuźnic przez Dolinę Kondratową, zacząć od Doliny Małej Łąki - jest to istny raj na Ziemi, a spotkacie znacznie mniej turystów :)


UWAGA: Jeśli nie chcesz kończyć wyprawy kilkugodzinnym i dającym w kość (choć malowniczym) zejściem z Kasprowego Wierchu (schodzenie męczy kolana bardziej niż wchodzenie, serio! Jeśli masz problem z kolanami, ograniczaj schodzenie do minimum), zjedź w dół kolejką. Bilet kupisz online po drodze lub w kasie na górnej stacji.


UWAGA 2: do Gronika dostańcie się busem lub taksówką, bo meta jest gdzie indziej niż start.

DŁUGOŚĆ: 6:10 h, 12.9 km


Jak widać rejon Kasprowego Wierchu jest naszym ulubionym :) To kolejny wariant wyprawy z Kasprowego na zachód. Tym razem "do końca", do ostatniego Czerwonego Wierchu, a potem w dół do Doliny Kościeliskiej.


UWAGA: pamiętajcie by kupić bilety na Kasprowy online, parę dni wcześniej. Inaczej utkniecie w wielogodzinnej kolejce do kasy w Kuźnicach - szkoda dnia.


UWAGA 2: meta jest gdzie indziej niż start.

(fot. dzięki Marcie Jaworskiej-Oknińskiej)DŁUGOŚĆ: 9:04 h, 24.7 kmWidzimy się w górach!

Bądźcie ostrożni.

J. i M.


137 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page